האם כדאי לדחות קבלת קצבת אזרח ותיק כדי לקבל תוספת?

גיל הזכאות הראשוני לקבלת קצבה מביטוח לאומי הוא 62 שנים ו- 4 חודשים לנשים ו-67 שנים לגברים. בגיל זה הזכאות לתגמולים עדיין כפופה למבחן הכנסה, במידה והכנסה מעבודה או שאינה מעבודה העולה על התקרה, ייתכן שלא תהיו זכאים לקצבה. מי שמקבל קצבה חלקית יכול לקבל פטור מקצבת הביטוח הלאומי (פנסיה ותיקה). זכאות להארכה נוספת של 5% מקצבת הזקנה עבור כל שנה יקבלו אלה שאינם זכאים להטבה בגלל שהכנסתם מהעבודה חורגת מהתקרה שנקבעה.

ראשי | חיסכון פנסיוני
האם כדאי לדחות קבלת קצבת אזרח ותיק

האם כדאי לדחות קבלת קצבת אזרח ותיק?

 

דחיית קצבת אזרח ותיק

כאשר אדם מגיע לגיל פרישה (נכון לשנת 2022: 62 וארבעה חודשים לנשים ו-67 חודשים לגברים), הוא זכאי לקצבת זקנה על בסיס השתכרותו בעבודה

אם אינו זכאי לקצבה בשל הכנסת עבודה, או זכאי לחלק מהקצבה ויחליט לוותר עליה, יקבל קצבאות נוספות במועד מאוחר יותר.

ההטבה היא 5% מכל שנה המורחבת לגיל הזכאות וכוללת הטבות ותק בנוסף לקצבה הבסיסית.

הארכה המקסימלית לקצבת אזרח ותיק היא 3 שנים לגברים (הדבר יזכה אותו בתוספת של 15% מהקצבה הבסיסית + גמלת ותק) ו-8 שנים לנשים (הדבר יזכה אותה בתוספת של 40%).

מבחן הקבלה לאישור זכאות אזרח ותיק מתבצע בין גיל פרישה לגיל הזכאות (70 לגברים ולנשים) ומחושב מדי שנה. לאחר שהגיע לגיל הזכאות, כל אחד זכאי מהאזרחים הוותיקים, ללא קשר להכנסתם לעבודה.

מחשבון למבחן ההכנסה ניתן למצוא בקישור זה באתר הביטוח הלאומי.

אם לא מוגשת תביעה לקצבת אזרח ותיק לפני גיל פרישה, או אם הוגשה תביעה ונחשבת כפסולה, בשני המקרים קיימת זכות להגדיל את דחיית קצבת אזרח ותיק.

אם אדם משתכר מעבודה במשך תשעה חודשים בשנה יותר מהזכאות לקצבה מלאה או חלקית, תתייחס הזכאות לדחייה כאילו ההשתכרות הייתה לשנה כולה.

 

האם כדאי לדחות קצבת אזרח ותיק?

בחישוב האם כדאי לדחות את קצבאות הזקנה, בין היתר, יש לקחת בחשבון את מספר השנים לקצבה, כולל מספר השנים שנוספו, לעומת מספר השנים שלא יתקבלה הקצבה וזאת התנגדות לקבלה.

בשל כך, אי אפשר לדעת בדיוק כמה שנים להוסיף, ולכן יש להסתמך על תוחלת החיים בישראל, שעמדה ב-2019 על 80.79 שנים לגברים ו-84.36 שנים לנשים.

מי שממשיך לעבוד ולהשתכר עד 6,749 שקל לחודש זכאי לקצבת אזרח ותיק מלאה.

בעלי הכנסה של 6,750 שקל ומעלה יכולים לקבל קצבת זקנה בניכוי של 60% מההכנסה המרבית הזכאית לקצבה מלאה.

חשוב לציין כי ההכנסה ברוטו עליה מחושב מבחן ההכנסה כוללת גם את שווי הרכב ואפילו שווי הטלפונים הסלולריים המוחזקים

כאשר בוחנים את כדאיות דחיית תשלום הקצבאות, יש לזכור כי מי שעובד ומקבל קצבאות זקנה בו זמנית אינו משלם הוצאות ביטוח לאומי ובריאות מלבד עלויות הבריאות המנוכות מהקצבאות. 205 ש"ח ליחיד או 295 ש"ח לזוג.

 

מי זכאי? (כאמור)

  • גמלאים שאינם יכולים לקבל קצבאות מגיל פרישה עקב הכנסת עבודה.
  • גמלאים הבוחרים לוותר על פנסיה בשל הכנסתם מעבודה ואשר זכאים לחלק מהקצבה מגיל פרישה.

 

תהליך מימוש זכויות

מי שזכאי לחלק מהקצבה מגיל פרישה בשל הכנסתו מעבודה ומוכן לוותר (ולקבל קצבאות דחויות נוספות כאשר יגישו מאוחר יותר תביעה), יודיע על כך בכתב למוסד לביטוח לאומי.

 

לתשומת ליבכם, אנשים שאינם יכולים לקבל קצבה מגיל פרישה בגלל הכנסתם מעבודה יקבלו תוספת קצבה נדחית בעת הגשת תביעה במועד מאוחר יותר.

ומי שאינו יכול לקבל קצבאות בין גיל הפרישה לגיל 70 בשל רמת הכנסה שאינה מעבודה, לא ייהנה מתוספת קצבאות נדחות בתקופה זו.

 

במידה והנכם מעוניינים לשאול ולהתייעץ עם אחד המומחים הפיננסים שלנו מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח להעניק לכם שירות אדיב ומקצועי.

 

בהצלחה רבה!
ירון פיננסים – כלכלן מומחה פיננסים

13 נוב, 2022

ממי תרצה להציל כסף?

פוסטים אחרונים

החזרי מס?
הזדמנות אחרונה להגשת שנת 2013
בדוק במחשבון
Powered by - wemake
כלי נגישות

Powered by - Wemake