כדאי מאוד שגם אתם תתחילו להשקיע במניות!

חלק בלתי נפרד מהשקעה בבורסה כרוך גם בהשקעה במניות, מניות הן נייר הערך הנפוץ ביותר בתיקי השקעות של הגופים הפיננסים והמשקעים הפרטיים. השקעה במניות יכולה להיות משתלמת במיוחד ומצד שני יכולה גם להיות מסוכנת. מהי מניה? איזה סוגי מניות קיימים? מתי ואיך מנפיקים מניה? וכל מה שקשור להשקעה במניות במאמר הבא.

ראשי
השקעה במניות

השקעה במניות

 

מה זאת מניה?

חברות מנפיקות בבורסה במטרה לגייס הון, לדוגמא: חברה המנפיקה 2,000 מניות חדשות, רגע אחרי ההנפקה לציבור המשקיעים מספר המניות עולה ל5,000 מניות – 2,000 מלפני הנפקה בתוספת 3,000 מניות חדשות.

במקביל לכך, החברה מקבלת את הסכום הכספי בגין ההנפקות החדשות וכך היא מגדילה את ההון החשבונאי שלה.

יש להבדיל בין שני סוגי חברות, חברה פרטית וחברה ציבורית.

בחב' פרטית המניות לא נחשבות ערך והן לא נסחרות ובעלי המניות הם לרוב אותם אנשים אשר הקימו את החברה או השקיעו בה.

בעלי המניות אלו סביר להניח, השקיעו הרבה זמן וכסף על מנת להיות בעלים של אחוז כזה או אחר מהחברה.

בח' ציבורית חלק ממניות החברה בעצם נסחרות בבורסה וכל מי שבבורסה יכול לקנות ולמכור את המניות של החברה וכתוצאה מכך כל מחזיקי המניות בחברה הציבורית הם בעצם בעלים של אחוז מסוים בחברה.

בנוסף כל מי שמחזיק במניות יש לו מגוון זכויות, כמו זכות להביע עמדה בקבלת החלטות בחברה, זכויות לקבל הטבות שהחברה מחלקת לבעלי מניות ועוד.

כאשר אנו מדברים על השקעה במניות אנחנו מתכוונים בעיקר למניות נסחרות אשר עוברות שלב ראשוני של הנפקה לציבור ולאחר מכן נערך מסחר במניות החברה ע"י כל הגופים בשוק ההון, המחיר בעצם נקבע ע"י משחק של ביקוש והיצע ועל סמך נתונים פיננסים משתנים נוספים.

בנקודה זו חשוב לציין שבורסה זה לא מדע מדויק, אין שום דבר בטוח, ישנם הרבה מאוד גורמים אשר עשויים להשפיע על ביצועי המניה ולכן חשוב להבין שהשקעה לטווח הקצר לא בהכרח תניב ביצועים חיובים אלא בעיקר לטווח הרחוק, כך שהיה מספיק זמן למניה במידה והיא במגמה שלילית לשנות מסלול להתיישר ואף לצמוח.

 

ישנם מספר סוגים עיקריים של מניות שכדאי להכיר

מניות בכורה – לבעלי מניות אלו ישנה עדיפות על פני אחרים בקבלת דיבידנדים אך מצד שני, מניות אלו אינן מזכות בבעלות על החברה.

מניות הנהלה – לבעלי מניות אלו יש זכות להיות מעורבים בהחלטות דירקטוריון, מניות אלו יקרות יחסית עקב כוח השפעה בחברה שהם מעניקות לבעליהן ולכן סביר שמי שירצה לרכוש מניות אלו הוא יותר מחפש להשפיע על עתיד החברה יותר מאשר לסחור במניה.

מניות דואליות – מניות של חברה אשר הונפקו בכמה בורסות שונות בו זמנית.

מניות יסוד – המניות האלו מאפשרות לבעליהן זכויות הצבעה גדולות יותר ואת האפשרות להשתתף בישיבות הצבעה למינוי דירקטור בחברה.

 

השקעה במניות

השקעה במניות של חברות מובילות יכולה להיות מצד אחד מאוד רווחית ומשתלמת ומצד שניה קצת מסוכנת. רכישת מניות הופכת אותך לשותף בחברה, לכל חברה הנסחרת בבורסה יש מספר של מניות.

במידה ולחברה יש 1,000 מניות ואנו מחזיקים ב-10 מניות, אז אנחנו הבעלים של 1% מהמניות של החברה.

 

קביעת מחיר המניה

המחיר הראשוני של המניה נקבע מעמד הנפקתה ומיד לאחר מכן מתקיים מסחר במניה ע"י כל הגופים בשוק והמסחר הזה בעצם משנה את המחיר של המניה בכל פעם וזאת בהתאם להיצע ולביקוש מצד המשקיעים.

 

איך בודקים מניה לפני קניה?

בשלב הראשון יש לבדוק האם החברה שהנפיקה את המניות היא חברה יציבה ומגמת התפתחות מבחינת המוצרים והשירותים שלה, מבחינה טכנולוגית, מחינת פעילות ועוד.

בודקים את ההיסטוריה של החברה האם ישנה מגמה חיובית במחזור המכירות של החברה והרווחים עולים בהתמדה.

אפשרות נוספת היא לעקוב אחר נייר הערך האם הוא עולה וממשיך לעלות גם כאשר הבורסה יורדת.

עליה בכמות הסוחרים שרוכשים את מניות החברה בהשוואה לתקופה קודמת, בעצם מסמלת התקדמות והתפתחות של החברה ולכן ציבור המשקיעים יודע לזהות זאת.

הגדלת אחזקות בעלי עניין בחברה בד"כ גם היא מסמלת מגמה חיובית בהתפתחותה של החברה.

 

איך מתחילים להשקיע בבורסה ולסחור במניות?

קנייה ומכירה של המניות מתבצעות באמצעות גופים פיננסים כמו בנקים ובתי השקעות השונים הנקראים "חברי בורסה", יש לפתוח חשבון בד"כ בצורה מקוונת ולאחר מכן, תקבלו גישה למערכות המסחר

דרך מערכות המסחר בעצם תוכלו לבצע רכישות ומכירות של ניירות ערך, לערוך השוואות בין עמלות ודמי ניהול בין הגופים השונים, תוכלו ליצור קשר עם מנהלי השקעות שונים ולקבל הצעות לניהול תיק וגם כאן לערוך השוואות.

על מנת להשקיע בבורסה יש לבחור בין שני מסלולים:

תיק השקעות מנוהל – שבו יש בעל מקצוע שבעצם מחליט עבורכם אילו ניירות ערך לקנות ומה למכור.

מסחר עצמאי – שבו אתם בעצם מקבלים החלטות בכוחות עצמכם בכל הקשור לקניה ומכירה, דבר שיחסוך לכם הרבה בדמי ניהול ועמלות לפתיחת תיק מנוהל אך יחד עם זאת, במידה ואין לכם מספיק ידע וניסיון, ניהול השקעות באופן עצמאי יכול להביא להספדים גדולים.

 

לסיכום, לפני שאתם מתכננים לסחור בבורסה, חשוב מאוד שתחקרו את הנושא לעומק ותנסו להבין איך הדברים עובדים וגם אם במידה ובכל זאת החלטתם לסחור בבורסה כדאי מאוד להיות מאופקים ולבחון את כל האפשרויות ולהתחיל בסכומים קטנים ולהגדיל פעילות בהדרגה.

 

במידה יש לכם שאלה בנושא ואתם מעוניינים להתייעץ עם המומחים הפיננסים שלנו, מוזמנים לפנות אלינו ונמשח לעזור.

בהצלחה!

ירון פיננסים – כלכלן ומומחה פיננסים.

01 ספט, 2022

ממי תרצה להציל כסף?

פוסטים אחרונים

החזרי מס?
הזדמנות אחרונה להגשת שנת 2013
בדוק במחשבון
Powered by - wemake
כלי נגישות

Powered by - Wemake