כל הסיבות למה חשוב לעשות קיבוע זכויות

תושבי ישראל המגיעים לגיל פרישה ומקבלים פנסיה זכאים ל'סל פטור ממס' הכנסה. ניתן לקבל את הפטור הזה במסגרת הליך המכונה קיבוע זכויות, מזה קיבוע זכויות? ואיך זה עובד? הכל בכתבה הבאה.

ראשי | חיסכון פנסיוני
כל הסיבות למה חשוב לעשות קיבוע זכויות

כל הסיבות למה חשוב לעשות קיבוע זכויות

 

מזה? קיבוע זכויות

קיבוע זכויות הינו תהליך שנועד לאפשר הטבות מס למי שהגיע אל גיל הפרישה לגמלאות. 

כאשר אדם מגיע לגיל הפרישה ומתחיל לקבל פנסיה, הוא זכאי להטבת פטור ממס הכנסה אותה הוא יכול לנצל לטובת מענקי פרישה, משיכת פיצויים, היוון כספי הקצבה או לטובת פטור על קצבת הפנסיה החודשית.

הוראות מיסוי הפרישה נקבעו על מנת לקבוע את הכללים על פיהם ישלם הפורש לגמלאות את המס על הכספים שנחסכו לפנסיה כדי שלפורש יהיו התנאים הדרושים למחייה.

כל אחד קובע את הבחירה שלו איך לנצל את ההטבות מס מגיל הפרישה והלאה והבחירה נעשית על ידי  קיבוע זכויות. הבחירה הזאת נעשית בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה אותו אישרה הכנסת בחודש מאי 2012 .

התיקון הזה מסדיר את הבחירה בין הפטור ממס על מענקי פרישה ובין פטור ממס על קצבה מזכה (חלק הפנסיה החייב במס) והיוון קצבה מזכה.

 

מי זכאי לקיבוע זכויות?

הליך קביעת הזכאות יכול להתבצע החל מהמועד המאוחר יותר מבין גיל הפרישה (2022: 67 שנים לגברים, 62 חודשים ו-4 חודשים לנשים) למועד קבלת הקצבה הראשונה לפנסיה.

 

מהן ההטבות של קיבוע זכויות?

המדינה מעניקה לכל גמלאי חבילת הטבות מס המחושבת לפי סכום של 810,576 שקל (נכון לשנת 2022) חלקי 180. כלומר, הקצבה מחושבת לתקופה של 15 שנה, אך הסכום תקף גם לשנה 15 שנה לאחר מועד הפרישה.

עד 2025 הסל אמור לגדול ליותר ממיליון שקל, הטבות המס באות לידי ביטוי בפטור מקצבאות פנסיה חודשיות, פיצויי פרישה או היוון קרן פנסיה בקופות גמל או בקרנות פנסיה.

על מנת להיות זכאי לקבל את הסכום ההוני מקרן הפנסיה יש לעמוד בקצבה מינימלית חודשית בסך 4,498 ₪.

 

איך מבקשים קיבוע זכויות? טופס 161D

הזכאות נקבעת באמצעות הגשת טופס 161D במס הכנסה. הגשת הטופס היא הנחיה במס הכנסה, כיצד לחייב את מי שממלא את הטופס לקבל קצבה חודשית או היוון הקצבה.

 בעת מילוי הטופס, על המועמדים:

לצרף טפסי 161 ממקומות העבודה אותם עזב ב32 השנים האחרונות בהן עבד.

התקופות בהן לא עבד, לא נחשבות כחלק מה 32 שנים.

 

פטור מרבי ממס במסגרת קיבוע זכויות

נכון לשנת 2022, הסכום הכספי הפטור המקסימלי העומד לרשות הקצבה החודשית הוא 4,503 ש"ח, בחישוב על ידי חלוקת הסכום של 810,576 ש"ח שניתן בסל ההטבות ב-180 חודשים, כלומר 15 שנים (810,576 ש"ח). ה"סל" של 810,576 תקף עד 2024. עד שנת 2025 תגדל חבילת ההטבות ביותר ממיליון שקל).

 

מה עדיף – משיכת סכום חד פעמי או הקמת זכאות לפנסיה?

כל פעולה עשויה להיות טובה יותר מאדם לאדם, אם האדם חולה, חלילה, עדיף להוון בקביעת הזכאות, כי לא ידוע כמה הוא יוכל ליהנות מהקצבה שלו בעתיד. לעומת זאת, אם אדם בריא אינו זקוק לכספים באופן מידי.

 

במידה ויש לכם שאלות נוספות מוזמנים לפנות אלינו ולהתייעץ עם המומחים הפיננסים שלנו בכל נושא פיננסי כזה או אחר.

 

בהצלחה רבה!

ירון פיננסים – כלכלן ומומחה פיננסים

 

10 נוב, 2022

ממי תרצה להציל כסף?

פוסטים אחרונים

החזרי מס?
הזדמנות אחרונה להגשת שנת 2013
בדוק במחשבון
Powered by - wemake
כלי נגישות

Powered by - Wemake