מהן קרנות נאמנות כספיות? והאם הן יכולות להוות תיגר על פיקדונות הבנקים?

לא מעט יתרונות יש בקרנות נאמנות כספיות כמו: תשואה שמנצחת את ריביות הבנק, נזילות מיידית והטבות מס בעלות ערך. לאחרונה קרנות הנאמנות הכספיות הפכו לדבר החם ביותר עבור כל מי שמחפש אפיק סולידי להשקיע בו. כ-18 מיליארד שקל מתחילת השנה הושקעו בקרנות נאמנות הכספיות שזהו נתון עוצמתי ביותר. מה הן קרנות נאמנות כספיות? האם הן משתלמות? ואיך משקיעים בהן בעצם?

ראשי | כספים והשקעות
קרנות כספיות

קרנות כספיות

 

מהן קרנות נאמנות כספיות?

קרנות נאמנות פיננסיות הן למעשה יותר מוצר חיסכון מאשר מוצר השקעה.
הן סולידיות הרבה יותר מקרנות נאמנות אחרות (שמשקיעות במניות ובאג"ח) ומציעות ריביות כמעט קבועות וכמעט זהות לאלו של הבנקים.

קרנות אלו החלו בתחילת 2008, כיום פועלות בישראל קיימות 32 קרנות פיננסיות, רובן באפיק השקלי, אך ישנן גם קרנות המציעות כספים בדולר לבעלי חשבונות דולר.

 

למי מתאים להשקיע בקרן כספית?

מתאימות בעיקר למשקיעים שפוחדים לקחת סיכונים על ההשקעה שלהם ומעוניינים בנזילות מיידית של הכסף ומחפשים אלטרנטיבה טובה יותר מהפיקדונות המוצעים ע"י הבנקים

 

אילו תשואות מספקות קרנות נאמנות כספיות?

התשואה על קרנות נאמנות כספיות חודשיות מרחפת סביב ריבית בנק ישראל, אך מעט גבוהה יותר.

התשואות דומות לפיקדונות בריבית משתנה, ולא לפיקדונות בריבית קבועה, והכספים ננעלים בשיעור הריבית בעת חתימת ההסכם ואינם מתעדכנים כאשר הריבית עולה.

עד 90 יום וניתן לשלבן יחד עמ מק"מים ארוכי טווח.

התשואה הנוכחית היא 3% (לעומת ריבית בנק ישראל של 2.75%) ורכישת אג"ח קצרות מהבנק מוסיפה אחוז נוסף.

קרנות כספיות הנקובות בדולר כבר מציעות תשואות קרובות ל-4% בגלל שהריבית גבוהה יותר בארה"ב, והן גייסו מאות מיליוני דולרים מלקוחות ישראלים השנה.

 

מהם היתרונות של קרנות נאמנות כספיות?

היתרון הראשון והחשוב ביותר הוא נזילות. כדי ליהנות מריבית גבוהה על פיקדונות בנקאיים, הלקוחות חייבים לשמור את הכספים שלהם סגורים למשך שנה או יותר.

על פי נתונים שפרסם בנק ישראל נכון לאוקטובר 2022, הריבית הממוצעת על פיקדונות לזמן קצר (עד שלושה חודשים) בריבית קבועה עומדת על 0.73%, לתקופה של שנה עד שנתיים 2.59% לכל התקופה, כלומר עדיין יותר נמוך מריבית בנק ישראל.

בתקופות של תנודתיות גבוהה בשוק, משקיעים שרוצים למשוך כספים מפיקדונות בנקאיים לפני תום תקופה מוגדרת חייבים לשלם קנס, בעוד שבקרנות האוצר ניתן למשוך את הכסף באופן מידי.

היתרון השני כרוך בתשלום מיסים על משיכות
בקרנות נאמנות כספיות הלקוח ישלם 25% מהרווח בפועל (בניכוי אינפלציה).
האינפלציה בישראל עומדת היום על 4.6%, והתשואה על הקרנות נעה סביב השיעור של הבנקים בישראל, שהוא 2.75%, כך שהלקוחות לא משלמים מיסים. על פיקדונות.
לעומת זאת, המס חל על הרווח הנומינלי בשיעור של 15%, כלומר על כל שקל רווח, הלקוח ישלם 15 אגורות כמס.

 

כמה דמי ניהול גובה קרן נאמנות כספית?

דמי הניהול הם כ-0.1%. עבור הקרנות הכספיות היקרות ביותר נגבה דמי ניהול של 0.17%, והזולות  לאחר דמי הפצה לבנקים עומדות על מינוס 0.07%.

כלומר, בהנחה של 3% תשואה שנתית, התשואה נטו תהיה בין 2.83% ל-3.07%.

 

כמה ואיך משקיעים בקרנות כספיות?

אין מגבלת מינימום להשקעות בקרנות כספיות, אפשר להשקיע כמה מאות שקלים ולהתחיל לטפס למעלה, אבל מכיוון שהבנקים גובים עמלות משמרת שנתיות כדי לתחזק את הקרן, ייתכן שהשקעות קטנות לא יהיו משתלמות מלכתחילה. ההשקעות מתבצעות  ע"י הפקדה באופן חד פעמי או על בסיס קבוע בהוראת קבע.

 

איך קונים קרנות כספיות?

בעוד שאת הפק"מים של הבנק נמכרים  על ידיו, קרן כספית שקלית היא קרן נאמנות מכל הבחינות, כך שניתן לרכוש אותה או דרך חשבון מסחר מופרד או דרך הבנק בעלות גבוהה יותר.

 

במידה ויש לכם שאלות נוספות מוזמנים לפנות אלינו ולהתייעץ עם אחד המומחים הפיננסים שלנו בכל נושא פיננסי כזה או אחר.

 

בהצלחה רבה!

ירון פיננסים – כלכלן ומומחה פיננסים

03 נוב, 2022

ממי תרצה להציל כסף?

פוסטים אחרונים

החזרי מס?
הזדמנות אחרונה להגשת שנת 2013
בדוק במחשבון
Powered by - wemake
כלי נגישות

Powered by - Wemake